in , ,

Suicide Squad – Oddział Samobójców #6: Tajna historia oddziału specjalnego X [recenzja]

Tajna historia oddziału specjalnego X to tytuł kolejnego, szóstego, tomu przygód Suicide Squad. Nasza ukochana banda skazańców, tym razem wybiera się w kosmos aby ocalić świat przed zagrożeniem ukrytym pod powierzchnią Księżyca. Na dodatek przyjdzie im poznać los członków oryginalnego Suicide Squad.

Opis wydawcy: Szósty i ostatni tom serii Suicide Squad – Oddział Samobójców z linii wydawniczej DC Odrodzenie. Obecnie Oddział Specjalny X jest lepiej znany jako Suicide Squad. Jednak niewiele osób wie, co się stało z pierwszym Oddziałem, który istniał w latach 50. XX wieku. Oryginalna drużyna, dowodzona przez Ricka Flaga seniora, broniła świata przed kosmitami, robotami, a nawet dinozaurami. Harley Quinn wraz z Suicide Squad będzie musiała dokończyć ostatnią misję swoich poprzedników! Czerwony Potwór, największe zagrożenie z kosmosu, jakie do tej pory pojawiło się w Układzie Słonecznym, wydostaje się z więzienia na Księżycu. Pomiędzy nim a Ziemią staje Oddział Samobójców. Okazuje się jednak, że ktoś próbuje za wszelką cenę chronić tajemnicę związaną z Oddziałem Specjalnym X. Oto opowieść o tajemnicach, miłości, poświęceniu i kłamstwach.

Trzeba od razu zaznaczyć, że klimat ostatniego tomu serii jest cięższy od tego do którego nas do tej pory ona przyzwyczaiła. Co prawda nie brakuje tu dowcipów, lecz wielokrotnie czytelnikowi przypominane jest, że mamy tu do czynienia ze skazańcami z góry spisanymi na straty, co czyni z bohaterów wchodzących w skład oddziału postacie iście tragiczne. Gdyby tego było mało, los członków oryginalnego Oddziału Specjalnego X także budzi współczucie.

Zagrożenie jakiemu czoła muszą stawić nasi antybohaterowie jest pochodzenia pozaziemskiego, co wymaga aby część ich zespołu wyruszyła w przestrzeń kosmiczną. Pustka kosmosu potęguje  uczucie beznadziejności sytuacji w jakiej znalazł się Oddział. Mimo iż fabuła jest przewidywalna to klimat oraz dobrze rozpisane postacie sprawiają, że można przyjemnie pogrąża się w lekturze tej pozycji.

Głównym minusem omawianego komiksu są jego rysunki. Pomimo, że nad zawartością tego albumu pracowało spore grono artystów, to ich prace nie powalają na kolana. Szczególnie twarze postaci często są narysowane pokracznie.

Całość graficzną ratuje zastosowana bogata paleta barw.

Na chwilę obecną mamy do czynienia z końcem przygód Oddziału Samobójców. Dla mnie osobiście była to jedna z ciekawszych serii dostępnych w linii wydawniczej DC Odrodzenie. Co prawda nie zawsze trzymała równy poziom, lecz mimo wszystko przyjemnie spędzałem czas przy lekturze jej kolejnych tomów. Omawiany w tym artykule tom 6 wydaje się być najbardziej intrygujący. Nie celuje on w humorystyczny klimat z jakim przeważnie kojarzy się ta seria. Jest to pozycja ukierunkowana na bardziej dojrzałego odbiorcę, dlatego gorąco polecam ten album!

Dane techniczne:

  • Scenarzysta: Rob Williams
  • Ilustrator: Philippe Briones, Scot Eaton, Eleonora Carlini, Barnaby Bagenda
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Liczba stron: 132
  • Format: 16.7×25.5cm
  • Oprawa: miękka
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Cena okładkowa: 49,99

Gdzie jest BETON ?

Śląska Akademia Komiksu wraca po wakacjach