in , ,

Suicide Squad – Przy zdrowych zmysłach. Tom 2 [recenzja]

Wśród kwietniowych nowości Egmontu w linii DC Odrodzenie znalazł się drugi tom serii Suicide Squad, zatytułowany Przy zdrowych zmysłach. Tak jak w przypadku tomu pierwszego, tak i w tym albumie otrzymujemy krótką historię główną oraz Akta Personalne – króciutkie historyjki prezentujące czytelnikom profil konkretnych członków Oddziału Samobójców.

Opis wydawcy: Drugi tom serii o Oddziale Samobójców w ramach linii wydawniczej DC Odrodzenie. Suicide Squad, drużyna prowadzona żelazną ręką przez panią naczelnik Amandę Waller, zdobyła w podwodnym rosyjskim więzieniu pozaziemską Czarną Kulę. Okazało się, że artefakt krył w swym wnętrzu kryptonijskiego dyktatora – Generała Zoda. Teraz Waller musi wymyślić sposób na zapanowanie nad jedną z najniebezpieczniejszych istot w znanym wszechświecie. Niestety, promieniowanie wydobywające się z Czarnej Kuli niszczycielsko wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne prawie wszystkich ludzi znajdujących się w siedzibie Suicide Squadu. Jedynym wyjątkiem jest księżniczka szaleńców, Harley Quinn. Czy Harley zdoła pokonać Zoda i powstrzymać członków Oddziału Samobójców, by rzeczywiście nie popełnili zbiorowego samobójstwa?

Fabuła główna jest bezpośrednią kontynuacją tomu pierwszego. Niestety, tym razem uwaga skupiona jest wyłącznie na kilku członkach drużyny. Najważniejszą rolę odgrywa Harley Quinn, na której to barkach spoczął obowiązek opanowania sytuacji. Zmiany jej osobowości, jakie zaszły w trakcie historii, sprawiły, że jej postać jest jednym z najlepszych elementów tego komiksu. Inną godną wspomnienia postacią jest naczelnik Waller, która budzi respekt wykazując się niezwykłą determinacją, mimo niesprzyjających warunków. Killer Croc, Enchantress i Flag uzupełniają tło a Deadshot i Katana… no cóż… ich równie dobrze mogłoby tu nie być. Mimo nierównego podziału ról, historię tę bardzo przyjemnie się czyta. Wraz z kolejnymi stronami czuć jak napięcie rośnie. Przedstawiony wyścig z czasem wciąga czytelnika, zaciekawionego czy (anty)bohaterom uda się zażegnać katastrofę. Niestety, jak już wcześniej wspominałem, fabuła główna jest krótka. Po niej przechodzimy do Akt Personalnych: Hack, Killer Croc i Enchantress. Z trzech wymienionych postaci mi osobiście najbardziej przypadła do gustu historia Killer Croca. Budzi ona smutek i żal wobec niego.

Lecz to nie wszystko co drugi tom serii ma do zaoferowania. Zawarte w nim zostało Preludium do nadchodzącego crossovera Liga Sprawiedliwości kontra Suicide Squad (maj 2018). Ta bardzo krótka historia przedstawia przybycie do zakładu karnego Belle Reve skazanej na odsiadkę Killer Frost.

Ale to jeszcze nie koniec 🙂 Jako ostatnią mamy historię zatytułowaną Retrospekcja – Anonimowi Złoczyńcy. Jest to chyba najsłabszy element składowy tego komiksu. Czytając tę historię odnosi się wrażenie, iż mamy tu do czynienia ze zlepkiem kilku niedokończonych pomysłów. Na dodatek ilustrowanych przez grafików o znacząco różnych stylach. Mamy strony rysowane przez Jima Lee oraz prace Seana Gallowaya, stosującego bardzo kreskówkowy styl, mocno kontrastujący z ilustracjami pierwszego z wymienionych rysowników.

Co do oprawy graficznej to historia główna została zilustrowana przez Jima Lee, którego pracy nie można nic zarzucić. Strony są czytelne a kadry pełne szczegółów. Nad resztą zawartości albumu pracowali Stephen Byrne, Christian Ward, Carlos D’Anda i Franscesco Mattina. Prace tych panów nie są jakoś specjalnie wybitne, ale i nie odrzucają.

Suicide Squad – Przy zdrowych zmysłach jest pozycją wciągającą i zapewniającą rozrywkę. Tytuł ten przypadnie do gustu czytelnikom oczekującym od komiksów wartkiej akcji. Niestety, krótka fabuła główna zostawia uczucie niedosytu, którego nie potrafią zaspokoić dodatkowe mini-historie zawarte w albumie. Pozostaje liczyć na to, że po nadchodzącym crossoverze z Ligą Sprawiedliwości, seria Suicide Squad ruszy z kopyta, serwując wciągające historie, które zapełnią albumy od pierwszej do ich ostatniej strony.

Dane techniczne:

  • Scenariusz: Rob Williams
  • Rysunek: Jim Lee, Stephen Byrne, Carlos D’Anda
  • Tytuł oryginalny: DC Rebirth: Suicide Squad Vol. 2: Going Sane
  • Wydawca oryginalny: DC Comics
  • Liczba stron: 120
  • Format: 165×255 mm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor

IV Szczecińskie Spotkania z Azją

“Raven. Biały Kruk” [zapowiedź]