in ,

40 lat minęło. Recenzja książki Cyberpunk 1982-2020 Michała Wojtasa

W 2020 roku, burmistrz dystopijnego Night City Mbole Ebunike zostaje wybrany na swoją drugą kadencje. Rok wcześniej Rick Deckard, członek specjalnego oddziału z Los Angeles tropi i eliminuje replikantów lub jak kto woli androidów.

Taką wizję przyszłości przedstawili kolejno Mike Pondsmith, który w 1990 roku wydał grę fabularną pt. Cyberpunk 2020 i w dziale opisującym Night City wspomina o skorumpowanym burmistrzu miasta którym rządzą potężne korporacje, natomiast drugą wizję zaprezentował nam w 1982 roku Riddley Scott w fenomenalnym filmie Łowca Androidów.

Od tamtych wydarzeń minęło trochę czasu, a wizja przyszłości którą zaprezentowali obaj autorzy na pierwszy rzut oka daleka jest od tej w której obecnie żyjemy, ale czy aby na pewno? Na te i inne pytania próbuje w swojej książce odpowiedzieć Michał Wojtas, autor “Cyberpunk 1982-2020”.

Książka “Cyberpunk 1982-2020” to takie skondensowane podstawowe kompendium wiedzy o tym, czym jest nurt nazywany Cyberpunk. Zdecydowanie polecam tę pozycję wszystkim tym, którzy nazwę Cyberpunk kojarzą tylko z jednym, tj. z nadchodzą grą wydawnictwa CD Projekt RED, bo odniesień do gry w książce jest aż w niesmak za dużo, a jak dołożymy do tego rozdział poświęcony w całości nadchodzącej grze, nasuwa się wrażenie dość szeroko zakrojonej akcji promocyjnej gry, ale to tylko moje wrażenie.

Kolejnym w moim odczuciu słabym punktem książki jest potraktowana po macoszemu  prezentacja dorobku szeroko pojętego nurtu cyberpunk, a przy tym ominięcie tematyki chociażby takiej jak Postcyberpunk. W książce przedstawiono tylko najważniejsze postacie, filmy czy książki które kształtowały nurt.

Zupełnym nieporozumieniem było dla mnie poświęcenie aż 11 stron postaci aktora Keanu Reeves’a, którego oczywiście każdy zna z kapitalnej roli jaką odegrał w jednym z lepszych widowisk o tematyce cyberpunk tj. trylogii Matrix, ale stał się również twarzą nadchodzącej gry i oczywiście ten fakt naturalnie nie został pominięty. 11 stron o aktorze, a na całych 365 stron próżno szukać nazwiska Pana Rafał A. Ziemkiewicza i jego książki “Pieprzony los Kataryniarza” czy choćby wspomnienie o komiksie Franka Millera  – Ronin. Natomiast za plus można uznać wzmiankę o zrealizowanym w Polsce filmie Avalon i gry Ruiner polskiego studia Reikon Games.

Jak wspomniałem wyżej jest to książka zdecydowanie dla osób, które chcą poznać co to ten cyberpunk i nie mają o nim zbyt dużego pojęcia. W książce dostaną dużo dawką dobrej podstawowej wiedzy na ten temat. Natomiast jeśli już ktoś machnął Trylogię Ciągu, Cryptonomicon czy wspomniany Pieprzony los Kataryniarzy, obejrzał anime Akira, Ghost in the Shell, Battle Angel Alita  czy Psycho-Pass może poczuć się rozczarowany, więc zapewne niektóre rozdziały mogą zostać jedynie przekartkowane, jak w moim przypadku.

Na temat wydania papierowego nie mogę się wypowiedzieć, ponieważ czytałem wersję elektroniczną, ale sądząc po zdjęciach z sieci publikacja została wydana bardzo ładnie i nawet sama okładka naprawdę mocno oddaje klimat.

Podsumowując. Jest do dobre, podstawowe kompendium wiedzy o tym czym jest Cyberpunk, dlatego dla czytelników zielonych w tej kwestii zdecydowanie polecam. Z kolei osoby mocno zaznajomione z gatunkiem raczej nie znajdą tu zbyt wielu interesujących informacji.

Dane szczegółowe:

  • Autor: Michał Wojtas
  • Wydawnictwo: Znak Horyzont
  • Liczba stron: 368
  • Oprawa: twarda
  • ISBN-13: 9788324056705
  • Data wydania: 15 kwiecień 2020
  • Cena okładkowa: 44,99 zł

WYNIKI ROZDANIA – Encyklopedia statków Star Trek

Dziennik 29 – Przebudzenie [Recenzja]