in , ,

Cyberpunk 1982–2020 [Zapowiedź]

Rok 2020 bez wątpienia będzie rokiem Cyberpunka. Oczywiście zasługa w tym przypada nadchodzącej premierze gry Cyberpunk 2077.
Jednakże i w literaturze znajdą się pozycje, które wprowadzą czytelników w fascynujący klimat dystopijnej przyszłości.

Jednym z tytułów jaki się ukaże już w kwietniu jest Cyberpunk 1982–2020 autorstwa Michała Wojtasa.

Cyberpunk 1982–2020. Wszystko, co musisz wiedzieć:

 Cyberpunk to nocna metropolia rozświetlona neonami w każdym języku świata, z plątaniną uliczek, na których można kupić cybernetyczną miłość, przeżyć czyjeś wspomnienia, wszczepić dodatkową rękę i zostać przerobionym na organy zamienne. W tym popkulturowym labiryncie twoim przewodnikiem będzie Michał Wojtas, prezentujący olbrzymie grono twórców – od azjatyckich po amerykańskich – którzy, inspirując się nawzajem, tworzyli hipnotyzującą wizję przyszłości, świata dotkniętego przez zmiany klimatyczne i wojnę korporacji czyniących ludzi i ich tożsamość chodliwym towarem. Brzmi znajomo, prawda?

Mamy za sobą rok 2019, w którym toczy się akcja filmów Łowca androidów i Akira. Wizje świata przyszłości roztoczone przez twórców tych popkulturowych ikon sprzed ponad 30 lat okazały się zaskakująco trafne. Ale nikt się wtedy nie spodziewał, że to właśnie w 2019 roku polski producent gier komputerowych na najważniejszych dla branży targach ogłosi datę premiery swojego nowego tytułu i zaangażuje jednego z najbardziej rozpoznawalnych hollywoodzkich aktorów. Kluczowej postaci w grze swej twarzy i głosu użyczy Keanu Reeves.

Mimo że historia cyberpunka toczy się od dobrych kilkudziesięciu lat w najodleglejszych miejscach na świecie, to właśnie Polska niespodziewanie dopisze istotny rozdział do historii tego gatunku, windując go na nowy poziom rozpoznawalności. Ta książka opowiada jego najpełniejszą historię.

Michał Wojtas dociera do cyberpunkowych korzeni – jego założeń, estetyki i filozofii. Wyjaśnia, skąd się brały pomysły poszczególnych autorów, jaki wpływ miała na nich popularna literatura science fiction z lat 50. i w jaki sposób awangardowy twórca komiksów z Francji ukształtował obraz cyberpunkowej wizji w amerykańskich blockbusterach.

Dowiedz się, jak Japończycy na swój sposób interpretowali science fiction, poznaj poprzednie emanacje cyberpunka w grach komputerowych oraz świat, w którym będzie się toczyła akcja nowej produkcji firmowanej przez CD Projekt i Mike’a Pondsmitha, twórcę bestsellerowej gry RPG z 1988, którą polska firma przenosi na ekrany komputerów.

Cyberpunk 1982–2020 to także książka o dniu dzisiejszym, w którym uśpieni codziennością nie dostrzegamy, jak wiele przepowiedni twórców cyberpunka właśnie się sprawdza.

 

O autorze:

Michał Wojtas urodził się dwa tygodnie przed premierą “Blade Runnera” w Nowej Hucie, którą budowali jego babcia i dziadek. Później mieszkał w innych częściach Krakowa i Warszawie. Teraz mieszka w Berlinie.
W podstawówce najbardziej lubił historię. Skończył studia dziennikarskie, ale od dziesięciu lat zajmuje się stronami www, aplikacjami serwerowymi i mobilnymi. Miał przy okazji sporo do czynienia z agencjami reklamowymi.
W wolnym czasie podróżuje, chodzi po górach, ogląda piłkę nożną, gotuje. Gdy nie ma ochoty na nic innego, gra. Należy do Pecetowej Rasy Panów. Pisze książki o grach, popkulturze i Internecie. Lubi dobre powieści, średniowieczne katedry, ekstremalny metal i czerwone wino.

 

  • Tytuł: Cyberpunk 1982-2020
  • Autor: Michał Wojtas
  • Oprawa: twarda
  • Wydanie: pierwsze
  • ISBN: 978-83-240-5670-5
  • EAN: 9788324056705
  • Liczba stron: 320
  • Wydawnictwo: Znak Horyzont
  • Format: 135x210mm
  • Cena okładkowa: 44,99 zł

Fire Force – tom 1 [Recenzja]

Biały Orzeł #13 od ULTIMATE COMICS! [Recenzja]