in , ,

Daredevil: Nieustraszony! – tom 5 [recenzja]

Przygód Mutta Murdocka ciąg dalszy! Przygód? Chyba bardziej na miejscu byłby napisać “pasmo nieszczęść”. Ed Brubaker z uporem maniaka wystawia Śmiałka z Hell’s Kitchen na kolejne, ciężkie próby.

Opis wydawcy: Wydawało się, że w życiu Matta Murdocka wreszcie wszystko się poukłada i będzie mógł się cieszyć spokojnymi chwilami z żoną. Nic bardziej mylnego. W Hell’s Kitchen na dobre rozhasali się przestępcy, a w dodatku Gladiator nieźle dokazuje, choć twierdzi, że nie jest niczemu winien. Czyżby ktoś nim kierował? Czy na jego dziwne zachowanie może mieć wpływ tajemniczy Mr Fear? Okazuje się, że strach nie zawsze musi mieć wielkie oczy, ale pozwala kontrolować poczynania nawet największych twardzieli. Gdy jednak również Milla zaczyna się dziwnie zachowywać, Daredevil wkurza się już na dobre.

Mattowi nie jest dane długo nacieszyć się spokojnym małżeństwem z Millą, gdyż obydwoje zostają wplątani w złowrogą intrygę. Śledzącemu od początku serię Daredevil: Nieustraszony! czytelnikowi robi się coraz bardziej żal  poczciwego, niewidomego herosa. Aż dziw bierze, na ile sposobów scenarzystom udaje się zmienić jego życie w koszmar.

Dotychczas na łamach serii Nieustraszony!, Daredevil sam musiał płacić za swe poczynania w roli herosa. Jednakże tym razem narażone zostało życie jego żony, co jest dla niego jeszcze bardziej deprymujące, a czytelnikowi serce się kraje na widok ich nieszczęścia.

Oczywiście poza intrygą mamy to, co jest flagowym motywem komiksów z gatunku superhero – wartką akcję. Nie brakuje tutaj brutalnych potyczek.

Poza świetnym, acz dołującym scenariuszem mamy również do czynienia ze świetną oprawą graficzną. Prace Michaela Larka wciąż przepełnione są wszechobecnym mrokiem oraz brudem.

Warty wspomnienia jest setny zeszyt serii, zawarty w tym albumie. Na jego łamach Daredevil nawiedzany jest przez swoje najskrytsze koszmary, z których każdy został zilustrowany przez innego artystę. Wśród rysowników gościnnych są tak znakomite nazwiska jak John Romita Senior, Gene Colan,  Lee Bermejo, Alex Maleev,  Bill Sienkiewicz oraz Marko Djurdevic.

Seria Daredevil: Nieustraszony! jest świetnym przykładem komiksu dla starszego czytelnika. Pełna mroku i beznadziei fabuła wciąga a, przewracając kolejne strony albumu, czytelnik z całego serca pragnie, by obrońca Hell’s Kitchen zaznał w końcu odrobinę szczęścia w swym przepełnionym tragedią życiu. Gorąco polecam!

Dane techniczne:
Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunek: Lee BermejoGene ColanMichael LarkAlex MaleevJohn Romita Jr., Lee Weeks
Wydawnictwo: Egmont
Tytuł oryginalny: Daredevil. The man without fear! Ultimate Collection
Wydawca oryginalny: Marvel Comics
Liczba stron: 304
Format: 170×260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Cena okładkowa: 99,99 zł

Kampai! Integracja fandomu m&a [Szczecin]

Margot Robbie w obsadzie u Tarantino