in , ,

Dystopijny świat Lazarusa po 66 latach

Lazarus X+66

Dzisiaj chciałbym pochylić się nad bardzo ciekawą kontynuacją ze świata Lazarusa. Dokładniej nad Lazarusem X+66. Wielu z Was kojarzy Lazarusa z wcześniejszych pięciu tomów, które były wydane przez wydawnictwo Taurus Media. W tym roku zostaliśmy obdarowani kolejnym polskim wydaniem Łazarza. Dla czytelników przygotowano zbiorcze wydanie, które zawiera 6 odrębnych historii. Nie jest to szósty tom wcześniejszej serii jak wielu mylnie twierdziło. Tutaj akcja rozgrywa się 66 lat po tym jak świat został podzielony pomiędzy Rodzinami, które toczą cały czas wojnę o władzę. „Świat został podzielony nie według granic politycznych lub geograficznych, ale według finansowych”.

Komiks jest pracą grupową, a całość nadzoruje nie kto inny jak Greg Rucka, którego możemy kojarzyć z Wonder Woman lub Black Magick. Jako ciekawostkę mogę dodać, że Rucka w 2014 roku był nominowany do nagrody Eisner Awards, która jest przyznawana na słynnym San Diego Comic-Con właśnie za serię „Lazurus”.

Dystopijna opowieść o brutalnym świecie pogrążonym w wiecznym konflikcie. Wojna trytońska zweryfikowała wiele sojuszy i zmieniła układ sił na świecie. Lazarus X+66 rzuca nas w sam środek tego światowego konfliktu. Każda z historii opowiada o losach innych bohaterów. Możemy przeczytać na przykład o losach słynnej dziennikarki Seré Cooper, która na usługach Rodziny przekazuje odpowiednie wiadomości. Znajdziemy również historię Jaocquima Morraya, zabiegającego o względy Rodziny, która tak mocno go wcześniej skrzywdziła lub Casey Solomon, która została zauważona przez jedną z rodzin i pnie się po szczeblach kariery.

Draven Katayama powiedział: „Rucka wysoko stawia poprzeczkę dla twórców dystopijnych opowieści o niedalekiej przyszłości” i ma w tym sporo racji. Seria Lazarus idealnie ukazuje czytelnikowi świat pogrążony w wojnie. Chaos, okrucieństwo, bezwzględność czy dezinformacja to główne cechy świata Lazarusa.

Od technicznej strony muszę się przyczepić do okładki, która pomimo tego że jest usztywniana to po przeczytaniu komiksu odkleiła się od pierwszej strony co fakt faktem nie wpływa na komfort czytania komiksu, ale rzuca się w oczy gdy bierzemy komiks do ręki. Reszta jest bez zarzutu, a cały komiks jest wydany na papierze bardzo dobrej jakości.

Podsumowując „Lazarusa X+66” jest to obowiązkowa pozycja dla fanów dystopijnych światów. Seria tych sześciu historii dostarcza kolejnych fantastycznych opowieści i daje możliwość po raz kolejny zagłębić się w ten jakże ciekawy świat Lazarusa. Polecam!

  • Scenarzysta: Greg Rucka, Alitha Martinez, Eric Trautmann, Aaron Duran, Neal Bailey
  • Ilustrator: Steve Lieber, Justin Greenwood, Alitha Martinez, Mack Chater
  • Wydawnictwo: Taurus Media
  • Liczba stron: 176
  • Format: 170×260 mm
  • Oprawa: miękka
  • Druk: kolor
  • ISBN-13: 978-83-65465-52-8
  • Cena z okładki: 65

Berserk – tom 25 [Recenzja]

Rycerz Janek [Recenzja]