in , ,

Rycerz Janek [Recenzja]

… i instrukcja prawidłowego składania ofiar zapomnianym bóstwom

Wydawnictwo Kultura Gniewu rozbiło bank!
Wydany w marcu album zatytułowany Rycerz Janek jest fenomenalnym komiksem!
Spoglądając na okładkę do głowy ciśnie się myśl, że mamy do czynienia z prostą formą rozrywki. I w sumie tak jest, lecz pozycja ta bawi znacznie bardziej niż mogłoby się wydawać.

W królestwie Zacnegostawu nie dzieje się dobrze. Poziom przestępczości rośnie w zastraszającym tempie, królewska para pada ofiarą śmiertelnego wypadku, a książę Mścigniew, choć dopiero co objął tron, już wzbudza niepokój mieszkańców swoimi radykalnymi pomysłami i zamiłowaniem do okultyzmu. Jakby tego było mało, do stolicy przybywa pewien nieznajomy wędrowiec. Nie wiadomo do końca skąd przyszedł, ani kim jest. Prowadzony przez tajemniczą wiedźmę, a być może i samo przeznaczenie, zawsze pojawia się tam, gdzie potrzeba bohatera. Nie wiemy o nim nic, poza tym że jest miły. I silny. I prawy.
No, wiemy też jak się nazywa. Mówią na niego Janek. Rycerz Janek.
Jak można wywnioskować po opisie, mamy tu do czynienia z gatunkiem fantasy do którego autorzy podeszli z przymrużeniem oka. Czuć że świetnie bawili się przy kształtowaniu tego barwnego świata zawierającego elementy z różnych epok oraz gatunków.
Postacie przewijające się przez strony albumu są ciekawie przedstawione oraz zabawne.
Również dialogom nie brakuje dowcipu. Wyszła z tego świetna komedia, której efekt potęguje przecudowna szata graficzna.
Zastosowana kreska jest prosta i kreskówkowa. Jednocześnie dostajemy sporą ilość detali upchanych w dynamiczne i czytelne kadry.
Warto zwracać uwagę na drugi plan co niektórych ilustracji. Są w nich zawarte gagi oraz elementy zapożyczone z innych dzieł, mocno zakorzenionych w świadomości popkulturowej.
Świetne ilustracje dopełniają genialnie dobrane i nałożone kolory. Dzięki nim cała zawartość albumu wygląda niezwykle barwnie i bogato. Czapki z głów za tak świetną robotę!
Forma wydania jest kolejną cechą tej pozycji, o której można opowiadać w samych superlatywach.
Dostaliśmy twardą oprawę oraz naprawdę duży format. W mojej kolekcji jest to obecnie rozmiarowo najwyższa pozycja. Co prawda w niektórych regałach może być ciężko upchnąć tak duży komiks, lecz uważam, że dobrany format jest jedynym na jaki zasługują prace graficzne tu zawarte. Mniejszy format, np. taki zbliżony do pozycji z przygodami trykociarzów nie pozwoliłby w pełni nacieszyć oczu przebogatą szatą graficzną.

Niezmiernie cieszy mnie myśl, że takie cudo powstało za sprawą pracy polskich twórców komiksowych. Rycerz Janek jest pozycją, którą z czystym sercem mogę polecić każdemu, kto szuka komiksu przepełnionego humorem, który zapewni sporą dawkę rozrywki. A przy okazji nacieszy wzrok bogatymi ilustracjami.
Gorąco polecam!

 

  • Scenarzysta: Jan Mazur, Robert Sienicki
  • Ilustrator: Igor Wolski
  • Kolor: Tomasz Grządziela
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Format: 230×320 mm
  • Liczba stron: 72
  • Oprawa: twarda
  • ISBN-13: 9788366128354
  • Data wydania: 13 marzec 2020
  • Cena okładkowa: 59,90 zł

Dystopijny świat Lazarusa po 66 latach

Gdy zapłaczą cykady w pustym basenie księgi rozbicia świadomości