in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #23

Wielkimi krokami nadchodzi MFKiG w Łodzi, a zaraz za nim nasz szczeciński BETON. Wiążą się z tym zapowiedzi gości, planowanych premier oraz oczekiwanie na nagrody. A to oczywiście nie wszystko, co się w komiksowie dzieje. Więcej poniżej.

Spotkania/rozmowy

28 września (czwartek) serdecznie zapraszam na Kanał Książkowy, na którym gościć będę Falauke. Lajw rozpocznie się o godz. 18.00.

Publikacje/premiery/zapowiedzi

W premierach szaleństwo, bo wszyscy się szykują na Łódź. Można się spodziewać m.in. kolejnego zeszytu Wydziału 7, nowej Paneuropy, 2 aktu Jastrzębiej pieśni od Kiriesławy, ostatniej odsłony Dwóch Gwoździ OttoIcha, dwóch premier kolektywu Celuloza, Muchy 2 Tomxyza, nowych zinów Anny Krztoń, Weroniki Dobrowolskiej i Edyty Bystroń oraz pewnie mnóstwa innych — próbuję je jakoś spisać i zaplanować zakupowo. Lekko nie będzie, bo i wszystkie wydawnictwa szykują premiery specjalnie na MFKiG…

Do tego trwa gratka przedsprzedażowa dla wielbicieli polskiej klasyki komiksowej. A nawet dwie. Nie dość, że na stronie Kultury Gniewu można jeszcze kupić Encyklopedię kreskówek wyssanych z miętówek poświęconą Tadeuszowi Baranowskiemu (limitowana seria, nie będzie wznawiana, warto się zainteresować), to ruszyła także długo oczekiwana przedsprzedaż Tytusopedii od Ongrysa. 

Varia

Trwają nabory do trzech zinów. Do końca września wzywają Cemęt 6. Nie z tej ziemi i Warchlaki na dyskotece, a do 17 października MeMo zin. Coraz mniej

Na październik zapowiadają się także dwa maratony rysowania komiksów. 24-godzinny w Krakowie oraz poznańskie 24-godzinne rysowanie komiksów.

Herzyk została laureatką tegorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii za komiks Wolność albo śmierć, wydany przez Kulturę Gniewu. To super wiadomość, bo jest to pierwszy raz gdy tę nagrodę, z założenia literacką, wygrywa komiks. Gratulacje!

Znamy też już dziesięć publikacji nominowanych do tytułu najlepszego komiksu roku! O tym, kto zostanie właścicielem statuetki Komiksusa dowiemy się na gali Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi 7 października.

Własnym głosem
koordynacja: Marta Falkowska
wyd. niezależne

Trzy siostry 
scenariusz i rysunki: Anna Poszepczyńska Flateel
wyd. Timof Comics 

Festiwal
scenariusz i rysunki: Jacek Świdziński 
wyd. Kultura Gniewu

Życie i wczasy. 2017-2019
scenariusz i rysunki: Anna Krztoń 
wyd. Wydawnictwo Granda

Fungae
scenariusz: Wojciech Wawszczyk
rysunki: Tomasz Leśniak
wyd.  Kultura Gniewu

Beletrystyka Humorzasta
scenariusz i rysunki: Robert Sienicki (Robert ‘bele’ Sienicki)
wyd. Belego

Retro
scenariusz i rysunki: Łukasz Ryłko
wyd. Kultura Gniewu 

Brom XXX
scenariusz i rysunki: Unka Odya (Unka)
wyd. BestComics Wydawnictwo

Wianek
scenariusz: Arttricia
rysunki: Arttricia, Hophop 
wyd.  niezależne

Yaoi Market
scenariusz i rysunki: Agnieszka Akaa Kamieńska
wyd. niezależne

Jeżeli chcecie, aby zbierane przeze mnie informacje trafiały bezpośrednio na Waszą skrzynkę e-mailową — tradycyjnie zapraszam do subskrypcji.

powered by TinyLetter

Jeżeli chcecie, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera — zapraszam do kontaktu. 

A jakie newsy z polskiego komiksowa były dla Was najważniejsze w minionym tygodniu? 
MK

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Spotkanie z Falauke

Münchhausen w krainie szalonych kadrów. Jan Nepomucen Lewicki. Esej o adaptacji obrazkowej >Pamiętników< Jana Chryzostoma Paska i narodzinach polskiego fandomu [zapowiedź książki]