in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #26

Nieregularnik nr 26 (24 października 2023) – ten, który piszę po betonowej przerwie.

Opada pył po Zachodniopomorskich Spotkań z Komiksem i Popkulturą BETON 2023, wracam powoli do rzeczywistości, a po tygodniowej przerwie także do mojego newslettera. Cześć, miło, że to czytasz 🙂

Spotkania/rozmowy

Po krótkiej przerwie wracam też na Kanał Książkowy, chociaż chyba odpuszczę tę cotygodniową częstotliwość, bo to jednak zbyt obciążające. W każdym razie w środę 25 października o godz. 20.00 zapraszam na lajw z Pawłem Chmielewskim TUTAJ.

Festiwale

Przed nami intensywna końcówka roku:

27-29 października II Górnośląska Impreza Komiksowa w Gliwicach — program już niemal kompletny znajdziecie na stronie wydarzenia.

4-5 listopada Pasja Minicon w Gdyni — może nie ściśle komiksowa impreza, ale wątki komiksowe będą, chociażby za sprawą świetnej grafiki promocyjnej autorstwa komiksiary Emi de Clam, samx sprawdźcie na stronie wydarzenia.

2 grudnia Niech Żyje Komiks w Warszawie — powstało oficjalne wydarzenie, w sprawach związanych z udziałem można się kontaktować z osobami odpowiedzialnymi za organizację.

VARIA

I znowu o nagrodach te varia! Tym razem jedna międzynarodowa i jedna mniej znana, ale ciekawa.

Bartosz Sztybor i Krzysztof Ostrowski jako pierwsi Polacy w historii zdobyli międzynarodową nagrodę Hugo za komiks Cyberpunk 2077. Sny wielkiego miasta. Oczywiście reszta twórców odpowiedzialnych za komiks również, no ale, że Polacy po raz pierwszy zdobyli coś więcej niż nominację do tej prestiżowej nagrody, to trzeba świętować!

I jeszcze nagroda może mniej znana, ale jedyna honorująca komiksy non-fiction. Po raz czwarty zostały wręczone nagrody popkulturowe BETON 2023. W kategorii komiks non-fiction zwyciężył komiks Własnym głosem. Herstorie aborcyjne. Statuetkę otrzymała Marta Falkowska, koordynatorka projektu.

PS. Założyłam TikToka, zapraszam do śledzenia! Jestem jako @martwakosteczka.

Jeżeli chcecie, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera — zapraszam do kontaktu. A jeżeli chcecie otrzymywać go co wtorek na skrzynkę mailową, zachęcam do subskrypcji.

powered by TinyLetter

A jakie newsy z polskiego komiksowa były dla Was najważniejsze w minionym tygodniu?
MK

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Nagroda Hugo za cyberpunkowy komiks dla polskich twórców

Nagrody popkulturowe BETON 2023