in , ,

Krocząca we mgle. Recenzja komiksu

Komiks fajnie dziewczyński, fantastyczny, przygodowy, z wątkami ekologicznymi, o poszukiwaniu siebie i o trosce o inne osoby. Z nutką humoru i piękny wizualnie. Czego chcieć więcej? Chyba tylko kolejnych części.

Tempérance pojawiła się nie wiadomo skąd i wychowuje się w wiosce czarownic. Wiodą razem życie na pozór sielskie, jednak poza wioską czyhają niebezpieczeństwa. Nie tylko uzbrojeni i niebezpieczni mężczyźni z krwi i kości, ale i eteryczna, niematerialna, ale może nawet bardziej groźna od nich Mgła.

Jak można się spodziewać sielskie dzieciństwo małej ogrzycy dobiega końca nie tylko dlatego, że wkracza ona we wczesną dorosłość, ale i dlatego, że to, co do tej pory było poza obrębem wioski, niebezpiecznie się zbliża…

Komiks jest utrzymany w baśniowych klimatach, co podkreśla intrygująca, malarska kreska. Do tego te magiczne, bajkowe kolory i mamy piękną, acz zaskakująco współczesną baśń. Mimo bazowania na klasycznym motywie dziecka podrzutka historia nie popada w banał. Jest pełna ciepłego humoru, bardzo fajnie buduje i pokazuje relacje panujące w wiosce wiedźm. Akcja buduje się stopniowo, tempo jest idealnie wyważone między wystarczająco wartką akcją a przedstawieniem bohaterek historii, co ułatwia osobom czytającym zżycie się z nimi. Autor zgrabnie wplata do fabuły ważne wątki ekologiczne, kwestie otwartości na innych i tolerancji. Bohaterki i bohaterów zarówno pierwszo jak i drugoplanowych traktuje z należytym szacunkiem dla nich i rozwoju akcji. Jest naprawdę dobrze, komiks pozostawił we mnie dobre wrażenie i chęć powrotu do jego świata przedstawionego przy najbliższej okazji.

Zeszyt pierwszy pozostawił mnie z ogromnym apetytem na ciąg dalszy i zadziwieniem, że taką historię stworzył jednak mężczyzna, gdyż jest ona mocno dziewczyńska w jak najbardziej pozytywny sposób (a nie, że chłopaki nie powinni go czytać ;)). Czekamy więc na ciąg dalszy!

Stéphane Fert

Francuski ilustrator i scenarzysta, twórca komiksów. Studiował sztukę i animację. W Polsce ukazały się jego komiksy Wszędzie biały, Skóra z tysiąca bestii oraz Krocząca we mgle, wszystkie nakładem wydawnictwa Timof.

W jego stylu widoczne są wpływy rysunkowe Mary Blair, Mike’a Mignoli, Lorenzo Mattottiego, Alberto Breccii, Frederika Peetersa, Arta Spiegelmana, Cyrila Pedrosy i Taiyô Matsumoto. Malarstwo zajmuje także bardzo ważne miejsce w jego inspiracjach, choćby: Gauguin, Matisse czy Cézanne.

Opis wydawcy

Pewnego dnia Mgła zabrała wszystko. Och, nie ta mała mgła o poranku czy półmgła po deszczu, nieee! Mgła, ta prawdziwa. Błotna breja, węglowa papka, czarna i gęsta jak atrament. Taka, która pochłania wszystko. Ale Mgła również pozostawiła coś po sobie. Mutantkę, ogrzycę, a może po prostu małą dziewczynkę, którą gburowata wiedźma nazwie Tempérance. Będzie ona wychowywana w atmosferze siostrzeństwa wśród wesołych starszych kobiet. Aż pewnego dnia Mgła powraca, Mgła chce zacząć od nowa… Nadszedł czas, aby czarownice wyjęły amulety, przypomniały sobie stare zaklęcia i lekcje kung-fu, aby wyruszyły na wielką przygodę, która odmieni losy młodej Tempérance.

Współczesna bajka – coś pomiędzy opowieścią o oczekiwaniu a baśnią ekologiczną.

Scen. i il.: Stéphane Fert
Tł.: Ada Wapniarska
Wyd.: Timof i cisi wspólnicy

Seria: Krocząca we mgle (#1)
Format: 205 × 275 mm
Liczba stron: 136
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13:9788367440714
Data wydania: 17 stycznia 2024

#współpracarecenzencka

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Syndrom Abla (wydanie zbiorcze) – recenzja

Nestor Burma -3- Awantura na Nation. [recenzja]