in , ,

Muminki. Zebrane. Tom 1 i 2 [Recenzja]

Wydawnictwo ,,Nasza Księgarnia” z okazji swojego stulecia przygotowało dwutomowe wydanie zbiorcze całej serii o Muminkach, uszczęśliwiając tym samym wszystkich fanów najsympatyczniejszych nudystów w popkulturze. Pierwszy tom zawiera pięć opowiadań, wśród których znajdują się:  ,,Małe trolle i duża powódź”, ,,Kometa nad Doliną Muminków”, ,,W dolinie Muminków”, ,,Pamiętniki Tatusia Muminka” oraz ,,Lato Muminków”. W drugim tomie zebrano cztery historie: ,,Zima Muminków”, ,,Opowiadania z Doliny Muminków”, ,,Tatuś Muminka i morze” oraz ,,Dolina Muminków w listopadzie”. 

Muminki to z pozoru urocze opowiadania, przeznaczone dla osób w przedziale wiekowym 0-10, a zatem chcąc zapoznać się z ich treścią, musimy udać się do działu dla dzieci, co nie ukrywam, wciąż napawa mnie zdumieniem. Oczywiście niezaprzeczalny jest fakt, iż mało która książka dla najmłodszych, w tak prosty i urzekający sposób uczy przyjaźni i szczerości, jednak historie o Muminkach przepełnione są licznymi podtekstami, które nie zawsze są zrozumiałe dla dzieciaków. Ponadto, każdy z bohaterów posiada cechy, które nie pozwalają ze stu procentową pewnością ocenić, czy dana postać jest dobra, czy też zła. Przyjrzyjmy się zatem niektórym z nich. 

Migotka – z jednej strony miły i uśmiechnięty, z drugiej płytki, uzależniony od własnego odbicia w lustrze osobnik płci żeńskiej. W sytuacji zagrożenia najbardziej przejmuje się losem swojego podręcznego lusterka. Mało inspirująca postać, co jednak nie zmienia faktu, iż szybko staje się obiektem westchnień Muminka.

Buka – tajemnicza i wzbudzająca postrach istota, od której na kilometr bije samotność i przeraźliwy smutek. Nie pojmuję, dlaczego przez wielu uważana jest za potwora. A przecież jak słusznie zauważył Włóczykij: ,,Każdy byłby bardzo samotny, gdyby się go wszyscy bali”.

Ryjek – mój ulubieniec. Lękliwy i marudny, momentami ironiczny, ale na swój sposób bardzo uroczy zwierzak, który urzekł mnie sposobem w jaki opiekował się znalezionym kotkiem. Sama słodycz. Aczkolwiek potrafi być irytujący.

Tatuś Muminka – głowa rodziny, który w moim odczuciu ewidentnie zmaga się z jakimiś problemami, uzależnieniem lub depresją, o czym świadczyć może np. podjecie decyzji o opuszczenie domu i udanie się w daleką podróż z Hatifnatami. 

No właśnie…

Hatifnatowie – jak dla mnie najbardziej tajemnicze stworzenia, które w dość trafny sposób opisała Mama Muminka: 

,,- To taki rodzaj trollowatych zwierzątek. Przeważnie są niewidoczni. Czasem siedzą pod podłogami u ludzi i kiedy wieczorem robi się cicho, słychać, jak tam drepczą i szurają. Ale najczęściej wędrują dookoła świata, nigdzie się nie zatrzymują i nic ich nie obchodzi. Nigdy się nie wie, czy Hatifnat jest wesoły, czy zły, zmartwiony, czy zdziwiony. Jestem przekonana, że nie mają w ogóle żadnych uczuć. 

– Czy Tatuś stał się teraz Hatifnatem? – zapytał Muminek.

– Nie, skądże – odrzekła Mama. – Oni go po prostu zwiedli, zabierając ze sobą”.

Pomimo tajemniczej i odrobinę mrocznej strony, Muminki wzbudzają we mnie masę pozytywnych uczuć. Pomysłowość autorki w kreowaniu poszczególnych postaci jest absolutnie fascynująca. Sama aparycja Muminków wywołuje uśmiech, a osobliwe nawyki i upodobania niektórych bohaterów potwierdzają, iż Tove Jansson kierowała swoje opowiadania zarówno do młodych, jak i bardziej dojrzałych czytelników. 

Ogromna zaletą prezentowanych przeze mnie tomów zbiorczych jest ich wygląd. Twarda oprawa, przepiękne okładki z tłoczeniami oraz wyjątkowo urokliwe ilustracje autorki sprawiają, iż książki prezentują się obłędnie. 

Muminki od lat wzbudzają zachwyt, bawią i poruszają. Stanowią szokująco precyzyjne odzwierciedlenie rzeczywistości i społeczeństwa, dlatego moim zdaniem to jedna z najbardziej kultowych i ponadczasowych pozycji. Jeżeli ktoś z Was wciąż żyje w przekonaniu, iż opowiadania o Muminkach są przeznaczone wyłącznie dla dzieci, powinien jak najszybciej zapoznać się z przygodami uzależnionych od kawy, uprawiających tytoń i epatujących nagością, wyzwolonych trolli. Gwarantuję, iż będzie to miłość od pierwszego wejrzenia. 

Dane techniczne:

Tom I
Spis treści:
,,Małe trolle i duża powódź”
,,Kometa nad Doliną Muminków”
,,W dolinie Muminków”
,,Pamiętniki Tatusia Muminka”
,,Lato Muminków”


Ilustrator: Tove Jansson
Tłumacz: Teresa Chłapowska
Wydawnictwo: ,,Nasza Księgarnia”
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 464
Format: 195×254 mm
Oprawa: twarda
Druk: czarno-biały
ISBN 978-83-10-13651-0
Cena okładkowa: 79,90 zł

 

Tom II
Spis treści:
,,Zima Muminków”
,,Opowiadania z Doliny Muminków”
,,Tatuś Muminka i morze”
,,Dolina Muminków w listopadzie”

Ilustrator: Tove Jansson
Tłumacz: Irena Szuch-Wyszomirska
Wydawnictwo: ,,Nasza Księgarnia”
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 464
Format: 195×254 mm
Oprawa: twarda
Druk: czarno-biały
ISBN 978-83-10-13652-7
Cena okładkowa: 79,90 zł

Wika i mroczne wróżki – tom drugi [Recenzja]

ISOLA tom 1 [Recenzja]