in , ,

Skąd nasz ród [Recenzja]

 

Po wydaną w lutym 2021 roku przez Wydawnictwo FRONDA książkę Teresy Kowalik i Przemysława Słowińskiego pt. „Skąd nasz ród” sięgnąłem z dużym zainteresowaniem. Przypomniałem sobie bowiem co w latach 70-tych i na początku lat 80-tych uczyłem się na temat początków państwa polskiego w szkole podstawowej i liceum, co w tych latach czytałem na ten temat w książkach „zdobytych” w bibliotekach, a także to co w ostatnich latach pokazano w telewizji w  bodajże czterech odcinkach cyklu „Tajemnice początków Polski”.

 

 

OD  WYDAWNICTWA:

 

          Do ręki otrzymałem ładnie wydaną książkę w okładce co prawda miękkiej, ale dzięki szerokim skrzydełkom odpowiadającej prawie twardym.

 

 

Sama książka dzieli się na dwie części. Pierwsza (znacznie obszerniejsza) omawia pseudoteorie na temat powstania i historii Polski (jak Wielka Lechia, sarmackie pochodzenie szlachty i inne), legendy z tzw. bajecznych czasów o Wandzie, Lechu, Kraku (jak powstały, różnice w różnych wersjach), najbardziej znanych naszych pierwszych dziejopisarzy (Gall Anonim, Wincenty Kadłubek, Jan Długosz) i czego dowiadujemy się z ich dzieł, a także ich wiarygodności. Jest także rozdział poświęcony Wikingom i ich udziałowi w powstaniu naszego państwa, ale przedstawionemu na tle ich całych dziejów i wpływowi na historię innych państw.

 

 

Druga część na początku omawia historię ziem które dziś zajmuje Polska oraz przyległych, od czasu gdy przybyli na nie pierwsi ludzie. Przedstawia jak żyli, jakich używali sprzętów oraz jak dziś nazywamy ich poszczególne kultury. Następne rozdziały poświęcone są Słowianom, ich pochodzeniu, kulturze oraz jak ich widzieli im współcześni, a także kiedy mogli przybyć na nasze ziemie (dwie teorie: pierwsza – są tu od zawsze, druga – przybyli około przełomu V i VI wieku n.e.).

Kolejny rozdział przedstawia plemiona zamieszkujące nasze ziemie uwzględniając takie aspekty jak miejsca tworzenia osad a następnie grodów, ubiór i ozdoby, higiena, uzbrojenie, handel, komunikacja a kończąc na sąsiadach.

Z kolei zapoznajemy się jak wyodrębnił się język polski mówiony oraz literacki, jak się przekształcał i to aż do XX wieku.

Rozdział VI przedstawia na podstawie rozmowy z prof. Markiem Figlerowiczem, jak naukowcy przy pomocy najnowszych osiągnięć nauki próbują odpowiedzieć na pytanie skąd pochodzą Polacy.

Ostatni rozdział przedstawia chrzest Polski oraz jego wpływ na widzenie naszego państwa przez innych, sytuację wewnętrzną w kraju oraz walki toczone przez Mieszka I i Bolesława Chrobrego o jego powiększenie i utrzymanie niezależności.

Książkę czyta się dobrze. Zawarta w niej wiedza jest „podana” w sposób zrozumiały, jednak jak dla mnie z jednym wyjątkiem. Rozdział poświęcony Wielkiej Lechii (najdłuższy w książce – ponad 80 stron), nie ma takiej płynności narracji jak pozostałe i zawarte w nim wątki trochę przeskakują. Moim zdaniem ich część można by zastąpić krótszymi streszczeniami. Mimo to sam w sobie jest on bardzo ciekawy.

 

 

 „Skąd nasz ród”  daje nam dużo wiedzy na temat historii ziem na których dziś istnieje Polska oraz tego co miało wpływ na jej powstanie.

Czas poświęcony jej przeczytaniu na pewno nie będzie czasem zmarnowanym. Myślę że można ją polecić wszystkim miłośnikom historii Polski, a zwłaszcza jej początków. Może też być wspaniałą lekturą dla uczniów szkół średnich (zwłaszcza rozdziały od VIII do końca książki) uzupełniającą ich wiedzę na temat historii naszego kraju i terenów bezpośrednio przyległych. Książka jest w zasadzie kompletnym kompendium wiedzy w temacie który określa jej tytuł.

 

Dane techniczne:

 

wydawnictwo……….FRONDA

tytuł…………………….„Skąd nasz Ród”                                                   

autorzy…………………Teresa Kowalik i Przemysław Słowiński

oprawa…………………miękka ze skrzydełkami         

format………………….155x230mm

liczba stron…………..504

druk…………………….czarno-biały

cena okładkowa……49,90 zł

ISBN…………………..978-83-8079-558-7

data wydania………..17.02.2021

 

 

Zdjęcia pochodzą z internetu ( strona wydawnictwa ) oraz zostały wykonane jako skany z książki przez autora powyższego tekstu.

 

 

#KIEDYŚTOBYŁO7 – Aliens vs Predator vs Terminator

Deadly Class – #5 – 1988 Karuzela [Recenzja]