in , ,

Utsubora. Tajemnicza opowieść o zwłokach bez twarzy [Recenzja]

“Utsubora” to manga, która przebyła dłuuugą drogę zanim trafiła na nasz rodzimy rynek. Początkowo wydana została jedynie w Japonii w 2 tomach w 2008 roku. Natomiast na język angielski przetłumaczono ją dopiero 5 lat później. Na polski rynek trafiła dopiero pod koniec 2019 roku dzięki wydawnictwu Waneko, które przygotowało dla nas wydanie całościowe, jednotomowe.

Biorąc do ręki tom “Utsubory” od razu rzuca nam się w oczy wysoka jakość wykonania. Twarda oprawa, dobrej jakości gruby papier, szyty grzbiet, materiałowa tasiemka – zakładka. Ciekawostką jest, że dodatkowa obwoluta polskiego wydania posiada obie okładki z dwóch tomów wydanych oryginalnie w Japonii.

Od strony wizualnej manga prezentuje się bardzo dobrze. Kreska jest prosta, surowa i nieprzesadzona. Czyta się ją dzięki temu bardzo dobrze, jest to przyjemne dla oka. Pozwala to czytelnikowi skupić się na fabule. Podsumowując kreskę to idealnie komponuje się z dojrzałą fabułą mangi.

Asumiko Nakamura to autorka, która może pochwalić się bogatą twórczością. Główny nurt wybierany przez nią to dramat i romans, ale najbardziej kojarzona jest z gatunkiem yaoi. Przykładem tego są “Koledzy z klasy” (wydana również w Polsce przez “Waneko”). Natomiast “Utsubora” jest mangą, którą ciężko zakwalifikować do jednego gatunku. Można powiedzieć, że autorka stworzyła tak szeroko gatunkowo dzieło, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

W przypadku “Utsubory” mamy do czynienia z fabułą bardzo tajemniczą, a zarazem trzymającą w napięciu. Historia zaczyna się, gdy Aki Fujino, piękna młoda dziewczyna, którą znał powieściopisarz Mizorogi, umiera w tajemniczych okolicznościach. Numer telefonu do Mizorogiego był zapisany jako jeden z dwóch w telefonie nieżyjącej dziewczyny, dlatego zostaje on wezwany przez policję do szpitala, by zidentyfikować ofiarę. W szpitalu okazuje się, że czeka na niego dziewczyna o imieniu Sakura, która twierdzi, że jest siostrą bliźniaczką nieżyjącej Aki. To jej numer telefonu był drugim w komórce znalezionej przy ofierze…

Mizorogi pogrążony w głębokiej niemocy pisarskiej, tajemnicza siostra bliźniaczka Sakura, redaktorzy z wydawnictwa i policjanci, którzy podążają za tajemnicą sprawy, która cały czas się pogłębia. Jak skończy się ta historia? Przekonajcie się sami. Naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję.

Dane techniczne:

  • Scenarzysta: Asumiko Nakamura
  • Ilustrator: Asumiko Nakamura
  • Wydawnictwo: Waneko
  • Seria: Utsubora:The Story of Novelist
  • Oprawa: twarda
  • Druk: cz.-b.
  • Data wydania: 13 grudzień 2019
  • Cena okładkowa: 69,99 zł

WILK – Jean-Marc Rochette [Zapowiedź]

Nadchodzi “Rotmistrz Polonia”! [Zapowiedź]