in , , ,

Lorgar. Głosiciel słowa [Recenzja]

Warhammer 40 000

W najnowszej odsłonie serii Horus Heresy: Primarchs mamy okazję przyjrzeć się Prymarsze legionu Niosących Słowo, Lorgarowi Aurelianowi.

Opis wydawcy:

Najwierniejszy ze wszystkich Prymarchów, Lorgar, jako pierwszy padł ofiarą zewu Chaosu. Niegdyś znany jako Aurelian, ten złoty syn Imperatora Ludzkości został wyrzutkiem, ponieważ śmiał czcić ojca jako boga. Upokorzony na ruinach Monarchii, ukarany i rzucony na kolana, Lorgar pragnął głębszego zrozumienia. Znalazł je w Niszczycielskich Potęgach, co było pierwszym krokiem ku upadkowi i herezji. Jego los nie zawsze był taki. Na Kolchidzie, jego adoptowanym świecie macierzystym, Lorgar nie zaczął życia jako zelota, lecz został wprowadzony na tę ścieżkę przez kapłana imieniem Kor Phaeron.

Lorgar. Głosiciel słowa to historia pochodzenia, w tym przypadku opowieść o tym, jak Lorgar zjednoczył swoją rodzinną planetę, Kolchidę pod jedną wiarą, przed przybyciem na nią samego Imperatora. Autor, Gav Thorpe ukazując szybki wzrost Lorgara – przynajmniej fizycznie – od niemowlęcia do półboga, pod ostrym spojrzeniem potężnego, manipulującego Kor Phaerona, rzuca światło na to, co kierowało tytułowym bohaterem już od najmłodszych lat.
Widzimy Lorgara oczami innych bohaterów, Kor Phaerona i niewolnika Nairo, więc nasze spojrzenie na niego oparte jest na zewnętrznej perspektywie, a nie jego własnej, zabarwionej własnymi uprzedzeniami.
Dostajemy również kilka scen „współczesnego” Lorgara w okresie poprzedzającym początek Herezji Horusa, ale zdecydowana większość dotyczy jego wczesnych lat spędzonych w Kolchidzie oraz wydarzeń i okoliczności, które uczyniły go tym, kim w końcu się stał.

Szczególną atrakcją powieści jest portret mentora Prymarchy, Kor Phaerona. Jest On manipulującym draniem, który bez przerwy knuje i oszukuje aby doprowadzić do końca swoją drogę do władzy, trzymając się starożytnych wierzeń, które czczą Bogów Chaosu ponad wszystko inne.
Oczywiście wymaga to pewnego zawieszenia niewiary, że istota podobna do półboga może być manipulowana przez zwykłego człowieka. Dla kaznodziei, Lorgar jest tylko narzędziem, którym można manipulować.

Inna ciekawą postacią jest wspomniany przeze mnie wcześniej niewolnik imieniem Nairo, służący Kor Phaeronowi.
Jest On postacią tragiczną. Będąc starszym wiekiem niewolnikiem, ma szczęście, że nadal żyje w służbie swojego pana (lub nie, w zależności od tego, jak na to spojrzysz). Ma własne marzenia, inny kompas moralny niż wszystkie inne wyróżnione postacie i można go opisać jako anioła w uchu Lorgara, w przeciwieństwie do statusu Kor Phaerona jako diabła.
Pragnie równości i zniesienia niewolnictwa, nawołuje do ostrożności przed ambicjami swego pana i rozwija głęboką przyjaźń z nowym mesjaszem. Jego związek z Lorgarem podkreśla najlepsze cechy Prymarchy i daje nam wgląd w to, kim mógłby się stać, gdyby nie tkwił w Ciemnym Sercu jako jego przybrany ojciec.

Podobnie jak inne opowieści z tej serii jest to krótka książka, ale udaje się zmieścić wiele historii na tak krótkiej przestrzeni. Chociaż są momenty, które spowalniają tempo opowiadania. ponieważ spędza się w trakcie lektury dużo czasu na rozwoju umysłowym i nauczaniu religii Lorgara, a za mało na jego późniejszych osiągnięciach na planecie.
Dwie trzecie książki skupia się bardzo na relacjach między Lorgarem i Kor Phaeronem, w dużej mierze powstrzymując akcje na rzecz rozwoju postaci i budowania świata. Dopiero końcówka przyspiesza tempo i poszerza zakres, nieznacznie zmieniając styl historii.
Podejrzewam, że powodem, dla którego tak duża część tej książki koncentruje się wokół pierwszych kilku tygodni życia Lorgara, to fakt że był to jedyny moment, kiedy miało sens, aby młody Prymarcha był wrażliwym i akceptował tak wątpliwą postać ojca za którego uważał Kor Phaerona.

Lorgar. Głosiciel słowa to wyróżniająca się pozycja na tle pozostałych z serii Horus Heresy: Primarchs. Akcji tu niewiele a sama fabuła skupia się na zaprezentowaniu Prymarchy i jego niełatwych relacji z przybranym ojcem.  Ta relacja jest jednak sednem tej historii i nadaje książce bardzo osobisty sens.
Więc jeżeli szukasz czytelniku czegoś zupełnie odmiennego od większości pozycji z okresu 30/31 tysiąclecia to ten tytuł jest właśnie tym.

 

Dane:

  • Autor: Gav Thorpe
  • Wydawnictwo: Copernicus Corporation
  • Format: 135×205 mm
  • Liczba stron: 224
  • Oprawa: Twarda
  • ISBN-13: 9788382320244
  • Data wydania: 3 wrzesień 2021
  • Cena detaliczna: 51,00 zł

The Spectacular Spider-Man [Recenzja]

Królewska krew – Tom 1 – Świętokradcze zaślubiny [Recenzja]