in , , , ,

Legendy Allegro

Zamiast wstępu
Wyznania Martwej Kosteczki będą dla mnie przestrzenią na wrzucanie informacji i refleksji na różne popkulturowe tematy, niekoniecznie tylko te najaktualniejsze. Chcę w nich pisać o tekstach kultury, które znam, lubię, cenię, i do których wracam. Bo te powroty stanowią dla mnie główny wyznacznik tego, czy dany zakątek popkultury jest dla mnie, czy wprost przeciwnie.

Do rzeczy!
Legendy Allegro to ewenement na polskim rynku wydawniczym. Pokazuje, że polska fantastyka, a zwłaszcza kinematografia z tej dziedziny, może być na poziomie światowym. Z połączonych mocy Allegro i Tomka Bagińskiego powstał niepowtarzalny popkulturowy koktajl. Twórcy pokusili się o tchnięcie nowego życia w stare dobre polskie legendy. Do tej pory reaktywowali Smoka Wawelskiego, pana Twardowskiego, Bazyliszka oraz Babę Jagę. Każda z rekonstruowanych legend otrzymała własny film, teledysk go promujący (który zresztą coveruje stare dobre przeboje muzyki polskiej), e-booka i audiobook. Ponieważ tkwię w nieutulonej tęsknocie za kolejnymi utworami, pozwalam sobie na popełnienie poniższego podsumowania dotychczasowych produkcji w ramach projektu.

Teksty e-booków zostały napisane przez czołowych pisarzy współczesnych: Jakuba Małeckiego, Elżbietę Cherezińską, Radka Raka, Rafała Kosika, Roberta M. Wegnera, Łukasza Orbitowskiego i Michała Cetnarowskiego.

Audiobooki czytają takie sławy jak Krystyna Janda, czy Tomasz Drabek.

To nie koniec smaczków. Wykonawcami muzyki są również nieprzypadkowi artyści. Mamy utwory:

Kocham wolność (cover Chłopców z Placu Broni)
Wykonawcy: Mateusz „Matheo” Schmidt oraz Damian Ukeje

Mój jest ten kawałek podłogi (cover Mr. Zooba)
Wykonawcy: Mateusz „Matheo” Schmidt oraz Andrzej Donarski

Jezu jak się cieszę (cover Lecha Janerki)
Wykonawca: Atanas Valkov oraz Skubas

Aleja gwiazd (cover Zdzisławy Sośnickiej)
Wykonawcy: Mateusz „Matheo” Schmidt oraz Ania Karwan

Cichosza (cover Grzegorza Turnaua)
Wykonawca: Marcin Macuk oraz Krzysztof Zalewski

Jaskółka uwięziona (cover Stana Borysa)
Wykonawcy: Atanas Valkov oraz Georgina Tarasiuk

Zarówno książki w obu postaciach, jak i filmy oraz ścieżka dźwiękowa są do oglądania i do pobierania CAŁKIEM ZA DARMO na stronie projektu.

W postacie filmowe Twardowskiego (Robert Więckiewicz), Rokity (Piotr Machalica), Boruty (Tomasz Drabek) czy Bogusia Kołodzieja (tak, z tych Kołodziejów, w tej roli Olaf Lubaszenko) wcielili się świetni polscy aktorzy. Nie zabrakło współczesnej wersji walecznej Rzepichy (Michalina Olaszańska), pięknej Jagi (tu znalazło się miejsce dla debiutantki; w tytułową rolę wcieliła się Katarzyna Pośpiech, świeżo upieczona absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej), sierotki Marysi, czy demonicy Lucyny (Aleksandra Kasprzyk).

Kolejność chronologiczna utworów w uniwersum Legend wraz ze zwiastunami filmów

Smok

Twardovsky

Twardovsky 2.0

Bazyliszek

Jaga

O filmach Legend Allegro jeszcze słów kilka
(wybrane z materiałów promocyjnych)
Allegro w każdym filmie stara się zmierzyć z motywami, które w światowym kinie rozrywkowym pojawiają się od dawna. W Twardowskym duża część akcji dzieje się w kosmosie, w Operacji Bazyliszek pojawia się potwór, a w Jadze – sceny walk.

Legendy Polskie doceniane są zarówno przez środowisko filmowe, jak i branżę marketingową. W listopadzie 2017 twórcy gościli na festiwalu Camerimage w Bydgoszczy a w grudniu na gali Mixx Awards Allegro odebrało aż cztery nagrody za ten projekt: dwie złote statuetki w kategoriach Branded Content i Video on-line oraz srebrną statuetkę w kategorii Brand Awareness and Positioning oraz tytuł Best in Show.

Legendy Polskie to świetny przykład mariażu świata filmu i biznesu. Praca w takim systemie wymaga jednak dojrzałości zarówno ze strony klientów, jak i środowiska filmowego. Mieliśmy w przeszłości przykłady bardzo nieudanych prób łączenia kultury i podmiotów komercyjnych, które zostawiły niesmak po obu stronach na całe lata. Nam udało się wypracować unikalny, jak na Polskę, poziom zaufania, ale nie jest to tak naprawdę nic nowego na świecie. Filmy bardzo często powstają właśnie w wyniku takiej współpracy. Mam nadzieję, że nasz przykład zachęci inne firmy i innych twórców – mówi Tomasz Bagiński.

Legendy Polskie są projektem z pogranicza kultury i reklamy, który jest wyjątkowym sposobem na budowanie marki w cyfrowym świecie. Projekt przedstawia na nowo znane, tradycyjne polskie historie w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla młodego odbiorcy, żyjącego w świecie Internetu i mediów społecznościowych. Legendy opowiadają o nas i o tym, z jakich cech powinniśmy być dumni. Odwaga, siła, duma, poświęcenie czy sprawiedliwość wcale się nie zdewaluowały. Tak pożądane dziś cechy jak kreatywność czy innowacyjność nie były obce bohaterom dawnych podań i opowieści.

Więcej informacji: www.legendy.pl

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Projekcja “Fugazi” i spotkanie z Marcinem Podolcem [Łódź]

Tomb Raider coraz bliżej