in , , , , ,

René Goscinny i Morris w dwóch nowych odsłonach [recenzja]

Siedem opowieści o Lucky Luke’u  to komiksowy cykl, który łączy dwie legendy frankofońskiego rynku komiksowego: pisarza René Goscinnego oraz rysownika Morrisa.  

Seria Lucky Luke opowiada o przygodach najsłynniejszego komiksowego kowboja z Dzikiego Zachodu, jedynego człowieka szybszego od jego własnego cienia. Samotny Kowboj nie ma chwili spokoju: ciągle komuś pomaga, wybawia z kłopotów, ratuje z niebezpieczeństwa.

W siedmiu krótkich opowieściach zobaczymy, jak Lucky Luke radzi sobie w groźnych i śmiesznych sytuacjach. Będzie musiał bronić wędrownego handlarza przed bandytami i Indianami, opiekować się nieposłusznym chłopcem, pomagać pionierom w przeprawie przez rzekę… A nawet ożywiać atmosferę na eleganckim koncercie utworów Mozarta! Te siedem krótkich utworów to kwintesencja stylu tego komiksowego duetu twórców. W ogóle nie ma to znaczenia, że nie mamy tu do czynienia z dłuższą fabułą. To świadczy o klasie tego formatu, ale i o tym, że zapewne dobiegamy do końca serii wydawanej przez Egmont.

Ciekawostką jest to, że seria Lucky Luke została stworzona przez dwie legendy frankofońskiego rynku komiksowego: pisarza René Goscinnego oraz rysownika Morrisa. Obecnie jest kontynuowana przez innych autorów, ale to właśnie ich początkowe dzieło przyczyniło się do kultowego statusu tego komiksowego bohatera.

I tak samo mamy w przypadku następnej pozycji, którą chciałbym dziś omówić. Oczywiście ponownie mamy tu do czynienia z kultowym komiksem o przygodach galów Asteriksa i Obeliksa. Tym razem głównym bohaterem jest pies Obeliksa, czyli Idefiks. W dotychczasowych albumach mamy do czynienia z opowiastkami będącymi komiksową interpretacją odcinków serialu telewizyjnego, dostępnego również u nas na TVP VOD w ilości 52 odcinków.

Idefiks i Nieugięci to komiksowy tytuł, który wprowadza nas w świat niezłomnych Galów. Seria, choć skierowana do młodszych czytelników, z pewnością dostarczy radości również fanom Asteriksa.

Nieugięci robią niezły cyrk to czwarty tom serii Idefiks i Nieugięci. W tej humorystycznej opowieści Idefiks i Nieugięci, czyli zwierzęcy przyjaciele ulubionego pieska Obeliksa, po raz kolejny stawiają opór rzymskim najeźdźcom.

W pierwszym tomie, zatytułowanym W tej dzielnicy żadnej łaciny!, znajdują się trzy krótkie nowelki. Autorzy, Jeana-Yves Ferri i Didier Conrad, przybliżają nam charaktery postaci, ich naczelnego wroga oraz wszystko, co doskonale znane jest z kart Asteriksa. W otoczeniu “maluczkich”, czyli zwierzęcych bohaterów, dzieje się równie dużo. Ekipa śnieżnobiałego Idefiksa musi stawić czoła bandzie psów dowodzonych przez demoniczną kotkę Monalizę w urokliwej, acz nieprzesadnie bogatej Lutecji. Krótkie fabułki cechuje przede wszystkim dynamiczna akcja przeplatana swoistym humorem, który dotyka zazwyczaj tych mniej mobilnych kompanów Idefiksa, czyli wiekowego i mądrego Astmatiksa oraz leniwą Przecherę.

Zastosowany tu pewien szablon opowieści – misja, którą muszą wykonać bohaterowie, a przy tym kara, która spotyka sforę niesubordynowanych psów – zawsze wystrychniętych na dudka, może się podobać. To ma swój specyficzny urok i dobrze pasuje do głównej serii. Warto zwrócić uwagę na epizod z czkawką, który wykorzystuje komiczny potencjał postaci i powinien przypaść do gustu młodym czytelnikom.

Idefiks i Nieugięci jako seria udanie rozwija świat niezłomnych Galów, odkrywa nieznane dotąd rewiry galijskiej stolicy, a przy tym wprowadza odwieczny konflikt między przeciwnymi stronami na nieco „przyziemny” poziom. Dla wielbicieli Asteriksa to z pewnością udana kontynuacja, a dla nowych czytelników – świetna okazja, by poznać tę kultową serię w nowym, zwierzęcym świetle.

W komiksie znajdziemy mnóstwo zabawnych sytuacji, nieoczekiwanych zwrotów akcji i charakterystyczny humor, który jest znakiem rozpoznawczym serii. Nieugięci robią niezły cyrk to lekka, pełna przygód lektura, która z pewnością dostarczy uśmiechu czytelnikom

Podsumowując obie dzisiejsze propozycje w jednym zdaniu, to: Lucky Luke jest dla Wszystkich w wieku od 6 do 106, Idefiks raczej jest skierowany tylko dla małych i wytrwałych zwolenników serii.

#współpracarecenzencka

Dane techniczne:

Tytuł: Lucky Luke – 42 – Siedem opowieści o Lucky Luke’u
Scenarzysta: René Goscinny
Ilustrator: Morris
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz, Marek Puszczewicz
Wydawnictwo: Egmont
Format: 216×285 mm
Liczba stron: 48
Oprawa: miękka
Druk: kolor
ISBN-13: 9788328167650
Data wydania: 6 marzec 2024
Tytuł: Idefiks i Nieugięci – 4 – Nieugięci robią niezły cyrk
Scenarzysta: Yves Coulon, Simon Lecocq, Cédric Bacconnier
Ilustrator: David Etien, Philippe Fenech, Rudy
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawnictwo: Egmont
Format: 216×216 mm
Liczba stron: 72
Oprawa: miękka
Druk: kolor
ISBN-13: 9788328170339
Data wydania: 20 marzec 2024

2024 rokiem Kaczora Donalda!

Nauka z komiksem. Genetyka i ewolucja tom 3 [recenzja]