Wizualizacja kompletnej kolekcji serii Savage Sword of Conan
in

“Savage Sword of Conan”, czyli zawartość nowej kolekcji komiksów

W Polsce właśnie ruszyła nowa kolekcja komiksów opowiadających o przygodach najbardziej znanego barbarzyńcy w historii fantastyki, Conana z Cymerii. Ale co konkretnie jest materiałem źródłowym kolekcji?

Tytuł kolekcji brzmi The Savage Sword of Conan i będzie ona zawierała historie, które publikowane były pod tym tytułem w latach 1974 – 1995. Publikowane były w ramach czarno-białego magazynu Curtis Magazines będącego imprintem wydawnictwa Marvel. Format magazynowy sprawiał iż tytuł ten nie podlegał restrykcji Comics Code Authority, które mocno (przynajmniej jeszcze w latach 70-tych) cenzurowało zawartość komiksów. Savage Sword.. dzięki temu mógł zawierać np. sceny brutalnej przemocy. Brak ograniczeń nakładanych przez Comics Code, sprawiło iż magazyn ten przyciągał do współpracy wielu, obecnie już znanych autorów i artystów, takich jak Roy Thomas, John Buscema, Neal Adams, Chuck Dixon, Larry Hama i wielu, wielu innych.

Savage Sword of Conan nie opowiadał historii w kolejności chronologicznej. Fabuły magazynu ukazywały różne okresy życia Conana, skupiając się przeważnie na okresie, gdy był już starszy, bardziej doświadczony w rzemiośle wojenny i nie tylko. Często publikowane były komiksowe adaptacje oryginalnych historii Roberta E. Howarda oraz jego naśladowców. Poza Conanem pojawiała się także Red Sonja, bohaterka której współtwórcą był Roy Thomas, pełniący role redaktora i głównego scenarzysty serii Savage Sword… Ponadto pojawiają się także mniej znane postacie wykreowane przez Howarda. Na łamach magazynu umieszczane były także artykuły dotyczące elementów ery hyboryjskiej, tworzących tło historyczne dla przygód Conana. Nie mogło zabraknąć recenzji powieści Howarda oraz artykułów o grupach rekonstrukcyjnych wpisujących się w klimat ery hyboryjskiej a także zdjęć cosplayerów 🙂

Seria ta wychodziła w formie Curtis Magazine do numeru 60, kiedy to stała się częścią Marvel Magazine GroupSavage Sword of Conan był publikowany nieprzerwanie do lipca 1995 roku, kończąc się na 235 numerze i będąc najdłuższą serią magazynową. Seria została przedrukowana w Wielkiej Brytanii. Jeszcze w trakcie wydawania w USA Savage Sword.. kilka jej historii zostało przedrukowanych na łamach serii Conan Saga. Był to także tytuł magazynowy należący do Marvela, ale składał się głównie z reprintów historii z Savage Sword of Conan oraz serii komiksowej Conan the Barbarian, której kilka pozycji trafiło do Polski w latach 90-tych dzięki wydawnictwu TM-Semic. Warto także wspomnieć, że Savage Sword.. miało także krótką serię poboczną noszącą tytuł Conan the Savage, która składała się z 10 numerów.

Jeżeli ktoś waha się czy zainwestować w nową kolekcję komiksów, fakt ile lat zawarta w niej seria wychodziła oraz jakie nazwiska nad nią pracowały powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

#mniesiepodoba [START]

Mucha Comics – zapowiedzi na pierwsze półrocze 2018