in , ,

WILK – Jean-Marc Rochette [Recenzja]

Wilk to jedna z najgłośniejszych komiksowych premier roku 2019 we Francji. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i czytelników. Znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu w Angoulême, najważniejszej komiksowej imprezy w Europie, oraz otrzymał nominację do prestiżowej nagrody za najlepszy komiks roku przyznawanej przez sieć FNAC.
A teraz za pośrednictwem wydawnictwa Marginesy, komiks ten ukazał się na rynku polskim.

Opis wydawcy:

Fascynująca przygoda i ekologiczna przypowieść, która kwestionuje miejsce człowieka w królestwie zwierząt.
W samym sercu alpejskiej doliny Vénéon biały wilk i pasterz prowadzą wyniszczającą walkę. Do ostatniej kropli krwi, do ostatniego tchnienia przeciwnika. Nie wyobrażają sobie koegzystencji, aż do momentu, gdy jedno wydarzenie zmusi człowieka i zwierzę do współpracy.

Wilk jest to pełna emocji historia przygodowa, która opowiada o stracie i zemście.
Obserwujemy konflikt pomiędzy pasterzem Gaspardem a białym wilkiem, który zdawałoby się że w odwecie za zabójstwo jego matki doprowadza do rzezi całe stado będące pod opieką tego pierwszego.
Oczywiście jest to interpretacja samego rozgoryczonego Gasparda, który w całym wydarzeniu widzi wypowiedzenie mu wojny przez wilka. Podejmuje rękawicę i wyrusza w niebezpieczną podróż w góry śladami swojego oponenta aby raz na zawsze rozstrzygnąć ich konflikt.

Postać samotnego pasterza, Gasparda jest ciekawa oraz dobrze rozpisana. Łatwo zrozumieć jego motywację. Tłumiący w sobie rozpacz po stracie syna i ciężkim rozchorowaniu żony, nasz bohater łatwo popada w złość doznając kolejnych strat, tym razem finansowych. Pomimo, iż Gaspard ukazany jest jako osoba szanująca przyrodę i żyjąca w zgodzie z naturą, to nienawiść prowadzi go na ścieżkę, gdzie z czasem zamienia się miejscem ze swoją niedoszłą ofiarą. Jednakże jego ostateczny los zaskakuje i zmusza czytelnika do przemyśleń.

Fabuła komiksu porusza dwa wątki: ekologii oraz relacji człowiek-natura.
Wątek ekologiczny jest prosty i łatwy do zrozumienia, natomiast temat relacji człowieka z naturą jest w przypadku tej historii motorem napędowym całej akcji. Przebieg wydarzeń jest momentami mocno przewidywalny, jednakże fabuła oraz jej tempo są tak dobrze rozpisane, że lektura jest wciągająca oraz szybka i lekka.
Historia zawiera w sobie sporo symboliki oraz przenośni, które mają na celu by czytelnik wyciągnął z niej pewne wnioski.
Warto zaznaczyć że występujące w komiksie wilki nie są antagonistami, lecz mają ukazać pewne stereotypowe podejście do tych zwierząt. A konkluzja całej historii ma na celu zmianę postrzegania natury i zrozumienia zmian jakie muszą nastąpić w funkcjonowaniu człowieka w przyrodzie.
Przesłanie jakie ten komiks niesie, dodatkowo potwierdza obszerne posłowie znajdujące się na końcu albumu.

„Obraz mówi więcej niż tysiąc słów” jest cytatem dobrze odnoszącym się do warstwy ilustracyjnej omawianego komiksu. Ilustracje Jeana-Marca Rochette wyrażają więcej niż słowa.
Jego prace są oszczędne w szczegółach, jednakże mocna kreska oraz realistyczne sylwetki ludzi i zwierząt w pełni to rekompensują. Dobrze dobrana, ciemna paleta barw w połączeniu z rysunkami dobrze oddają klimat komiksu oraz w przypadku niektórych kadrów ukazują majestat i potęgę gór.

Wilk może odstraszać od siebie tematyką jaką podjął jego autor, jednakże jest to wartościowy komiks przygodowy, niosący ze sobą ważne przesłanie. I z tego powodu zachęcam do zapoznania się z tym tytułem. Gorąco polecam!

 

  • Scenarzysta: Jean-Marc Rochette
  • Ilustrator: Jean-Marc Rochette
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
  • Tytuł oryginału: Le Loup
  • Format: 192×269 mm
  • Liczba stron: 112
  • Oprawa: twarda
  • ISBN-13: 9788366335769
  • Data wydania: 19 luty 2020
  • Cena okładkowa: 49,90 zł

Dragon Ball Z: Zmartwychwstanie F. [Recenzja]

Fear Agent – tom 2 [Recenzja]