in , , ,

Mściwy syn [Recenzja]

Tom I serii Ognisty Brzask

Warhammer 40,000 (w dosłownym tłumaczeniu Wojenny Młot 40000 lub Młot Bojowy 40000) to powstała w 1987 roku strategiczna gra bitewna o rozległym tle fabularnym, zakładająca rozgrywkę dla dwóch, lub więcej graczy przy użyciu miniaturowych modeli pojazdów, żołnierzy i innych obiektów, opracowana przez brytyjskie studio Games Workshop.
Warhammer 40,000 jest osadzoną w realiach science-fiction, siostrzaną wersją gry Warhammer Fantasy Battle, która z kolei osadzona jest fabularnie w świecie fantasy, pełnym magii, rycerzy i baśniowych stworów.

Mianem Warhammer 40,000 określane jest też całe fikcyjne uniwersum opisane przez twórców na potrzeby gry. Jest to ponury świat w odległej przyszłości, targany brutalnymi konfliktami. Jednymi z jego głównych bohaterów są Kosmiczni Marines (ang. Space Marines) – monolityczni, nadludzko sprawni wojownicy, wyznający podobny do średniowiecznego kodeksu rycerskiego etos, strzegący Imperium – ogromnego, galaktycznego państwa ludzkości.

Świat gry umieszczony jest po 40000 r. n.e. w obszarze galaktyki spiralnej nazywanej przez nas Drogą Mleczną, u apogeum ery panowania człowieka w tymże układzie.

Główny wątek wielopłaszczyznowej fabuły krąży wokół zmagań rządzącej się bezwzględną doktryną ludzkości z innymi kosmicznymi potęgami i z własnymi konfliktami wewnętrznymi. Ludzie od tysiącleci utrzymują hegemonię zorganizowani w ogromnym organizmie państwowym zwanym oficjalnie Imperium Ludzkości (ang. Empire of Man) ze stolicą na Ziemi zwanej inaczej Terra (oficjalnie Święta Terra – ang. Holy Terra), które skupia blisko milion zamieszkanych planet i obejmuje większy obszar galaktyki. Imperium od zarania prowadzone jest przez nieśmiertelnego Imperatora, otaczanego boskim kultem, którego wola interpretowana jest przez Arcylordów Terry. Ludzkie państwo jest tu dystopijnym tworem, w którym propagowana jest opresywna ksenofobia, i wyższość ludzi nad innymi cywilizacjami, gdzie postęp i nowe ruchy myślowe są surowo potępiane, w obawie przed odejściem ludzkości od wiary we wskazania Imperatora (co w powszechnym mniemaniu doprowadziłoby do rychłego upadku całego rodzaju ludzkiego).

Propaganda uczyniła z enigmatycznego i bezimiennego Imperatora jedyny klucz do dalszego trwania ludzkiego gatunku. Ma jednoczyć ludzi we wspólnym celu, krzewić poczucie własnej siły i rozwiewać wszelkie wątpliwości. Choć swoją nadnaturalną aurą budzi lęk przed najmniejszym sprzeciwem i zawahaniem, to niesie też jedyną wiarygodną obietnicę bezpieczeństwa i wiecznego trwania ludzkości i jej chwały.

Tyle w ramach wprowadzenia do tematu! 🙂
A teraz do sedna.
Uniwersum Warhammera 40,000 (w skrócie WH40K) jest rozbudowywane za pomocą wielu mediów, w tym i książek.
Black Library jest oddziałem Games Workshop (dawniej częścią BL Publishing ), który poświęcony jest publikowaniu powieści i książek audio określonych w fikcyjnych uniwersów Warhammer Fantasy Battle , Warhammer: Age of Sigmar i Warhammer 40 000 .
W Polsce z częścią publikacji Black Library mamy możliwość zapoznać się dzięki wydawnictwu Copernicus Corporation, które udostępniła nam kilka tytułów.

Pierwszym jaki chcę zaprezentować jest Mściwy syn autorstwa Guy Haley.
Powieść ta rozpoczyna dziewięcioczęściowy serię Ognisty Brzask, która obiecuje szczegółowo zbadać wydarzenia z Krucjaty Indomitus – siły napędowej „obecnej” osi czasu Warhammera 40,000 mającej na celu zjednoczenie spowrotem rozbitych terenów Imperium Ludzkości po powstaniu Wielkiej Szczeliny.

Powieść zaczyna się nieco chwiejnie. Nie dlatego, że coś jest nie tak z stylem pisania lub postaciami – wręcz przeciwnie. Raczej było trochę niejasne, dokąd właściwie zmierza historia.
Pierwsze kilka rozdziałów przedstawia garstkę kluczowych postaci, porozrzucanych po różnych zakątkach Wszechświata.
Wydawało się to nieco rozdrobnione i przeciągające, bez większego wiązania wszystkich postaci.
Do momentu kiedy wszystko zaczęło się układać a kształt historii stał się znacznie wyraźniejszy.
Wtedy poczułem jak dopracowana ta książka jest. Posiada wszystko co potrzeba aby wciągnąć nowicjusza w uniwersum WH40K.
Jest akcja, są przyjemne postacie, poczucie skali i znaczenia wydarzeń, a wszystko to jest powiązane z fabułą, która zaintrygowała mnie, aby zobaczyć, dokąd ta historia potoczy się w przyszłości.
Cztery główne wątki opisują niesamowitą różnorodność postaci i miejsc, od skromnych skrybów w głębinach biurokracji Terry po Kosmicznych Marines, Astra Militarum, Imperialną Marynarkę Wojenną, Adeptus Mechanicus, a nawet Inkwizycję.
Mściwy syn to w dużej mierze akt otwierający. Służy zapoznaniu czytelników z różnymi siłami imperialnymi gromadzonymi na krucjatę, określa sytuację w galaktyce, a także daje czytelnikom znacznie lepszy wgląd w odsłonięcie Primaris Marines – nowych i ulepszonych kultowych dla tego uniwersum sił zbrojnych jakimi są Space Marines.
Bardzo podobały mi się te rozdziały i sceny, które budują wiedzę i zwiększają nasze zrozumienie, jak działa Imperium i jak działają w nim różne postacie / frakcje.
Ponadto postać niedawno przywróconego między żywych, Prymarchy Guillimana, syna samego Imperatora Ludzkości, również daje wiele okazji do komentowania stanu Imperium i tego, jak daleko odsunęło się ono od marzeń jego ojca.

Przy tak wielu postaciach i tak wiele się dzieje, wyraźnie kładzionych jest wiele prac przygotowawczych, wprowadzając nazwy i koncepcje oraz ustawiając rzeczy na resztę serii, ale nic nie wydaje się zbyteczne, a Haley wstrzykuje charakter i zainteresowanie w każdą scenę. Fani uniwersum znajdą na stronach książki coś dla siebie – przynajmniej z perspektywy imperialnej: polityka, intrygi, biurokratyczny horror, wojna flot, Kosmiczni Marines miażdżący wszystko przed sobą… lista jest długa.

Osobiście bardzo polecam książkę Mściwy syn, szczególnie osobom chcącym wciągnąć się w to uniwersum i z nim zapoznać. Pozycja ta stanowi świetną furtkę w ten ogromny świat oraz w wydarzenia, które kształtują obecny obraz gry bitewnej Warhammer 40,000 oraz innych, powiązanych projektów od Games Workshop.

Dane:

  • Autor: Guy Haley
  • Wydawnictwo: Copernicus Corporation
  • Format: 132×205 mm
  • Liczba stron: 544
  • Oprawa: Miękka / pogrubiona
  • ISBN-13: 9788382320077
  • Data wydania: 26 luty 2021
  • Cena okładkowa: 49,00 zł

Zefiryna i księga uroków [Recenzja]

Zakazany Port [Recenzja]